İçeriğe geç

Zorla besleme nedir

Zorla Besleme Nedir?

Zorla besleme, hastaların yaşamlarını kurtarmak ve yaşam kalitesini artırmak için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Zorla besleme, besin ve ilaçların hastanın ağzına itilmesi ve alınması olarak tanımlanabilir. Bu tedavi yöntemi, hastaların beslenmesi için kullanılan en son çare olarak görülür ve enfeksiyonların önlenmesi, beslenme yetersizliği ve hastalıkların tedavi edilmesi için uygulanır.

Zorla Besleme İçin Hangi Durumlarda Kullanılır?

Zorla besleme, hastanın ağızdan beslenmesini engellediği durumlarda kullanılır. Bu durumlar arasında, ağızdan beslenmeyi engelleyen hastalıklar, ağız yaralanmaları, komaya girmiş hastalar, bilinç kaybı, mide ülseri, anoreksiya ve bulimia gibi durumlar sayılabilir.

Zorla Besleme Nasıl Uygulanır?

Zorla besleme, ilaçlar ve besinlerin hastaya enjekte edilmesi, oral veya nasal sondalarla verilmesi gibi birçok yöntemle uygulanabilir. Zorla besleme için kullanılan en yaygın yöntemler, nasogastrik sonda ve gastrostomi sondadır. Nasogastrik sonda hastanın ağzından buruna kadar uygun bir yolla takılır ve buradan besinler ve ilaçlar verilir. Gastrostomi sonda ise, derinin altından mideye uygun bir yolla takılır ve buradan besin ve ilaçlar verilir.

Zorla Beslemede Riskler Nelerdir?

Zorla besleme, besin takviyelerinin hastaya zor ve acı vermeden verilmesi için kullanılan en güvenli yöntemlerden biridir. Ancak, bu yöntem enfeksiyon, mide ülseri, mide kanaması ve diğer komplikasyonların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle, zorla besleme sadece gerektiğinde ve uygun bir doktor tarafından uygulanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir